Тази седмица решихме да ви представим книгата на Явор Русинов – Вечните принципи зад успешното дете”. Книгата дава един различен поглед на родителите върху развитието на тяхното дете, а най-хубавото е, че е написана от български автор и е съобразена с нашата действителност.
Основните принципи заложени в нея са Принципите на Свободата, Настойничеството, Закона, Причинно-следствената връзка и Времето. Чрез тях се разглеждат теми като преговори и аргументиране, управление на парите, доброволчество и работа, икономика и упоритост.
Ето и още няколко от многото акценти, които привлякоха вниманието ни:
- Заменете твърдението “Нямам какво повече да очаквам от този живот” с въпроса “Какво очаква от мен живота?” Животът означава да поемеш отговорността, да намериш правилния отговор на проблемите и да изпълниш задачите пред теб.
- Метод на Сакичи Тойода за решаване на проблеми в корпорация Тойота мотърс: Задавайте си въпроса Защо? пет пъти, като всеки следващ път се отнася до предишния отговор.
- Възпитанието на детето започва от нашето възпитание. Упоритостта на родителите наистина има значение. Родителите са моделът, на който утре децата ще подражават. Описани в книгата проучвания доказват, че четенето на книги на глас, общуването с децата и лягането им в точен час оказват голямо влияние за бъдещото им развитие.
- Децата са способни на много повече отколкото мислим.
- Има 2 фактора, които децата отрано трябва да разберат, ако искат да имат успешен бизнес в бъдеще: Първият фактор е, че “няма безплатен обяд”, а вторият е чиракуването.
- Изисквайте от детето от малко да бъде прилежно в действията си, да знае, че неговото отношение към детайлите е ключът към успеха.
- “Да мислиш, че образованието се случва само в класните стаи, е като да мислиш, че бизнесът е само в офисите. Той е в ума а човека.”
- Още из книгата: Еврейка гордо се разхожда с двете си внучета. Среща я приятелка “Какви хубави внучета имате, на колко години са?” “Адвокатът е на шест, а докторът на 4!” отговаря с гордост бабата.
Споделете ни – Кои са принципите и акцентите, които най-много Ви впечатлиха и има ли такива, които вече прилагате?